Sort the damage: z jakimi uszkodzeniami lepiej brać samochody w USA?

Nie jest tajemnicą, że kupno samochodu na aukcji w USA z dalszymi naprawami jest bardziej opłacalne niż kupowanie aut bez widocznych problemów. Z tego powodu tak popularne w Ameryce są giełdy Copart czy IAA, oferujące samochody z różnego rodzaju uszkodzeniami. Wybór najbardziej obiecującego spośród tych samochodów to niemal sztuka. Porady specjalistów ColumbAuto pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.
Sama aukcja samochodowa Copart co tydzień wystawia na sprzedaż kilka tysięcy minimalnie uszkodzonych pojazdów – można je znaleźć na stronie internetowej firmy, wybierając Low Damage, a następnie podkategorią Minor Dents/Scratches. («Małe wgniecenia/zadrapania»).
Licytując na IAA, również musisz być ostrożny: filtry wyszukiwania pozwalają na znalezienie maszyn na podstawie uszkodzenia podstawowego («Primary Damage»). Na przykład szkody poniesione w wyniku kolizji. Wybór w ramach tego parametru jest szeroki, aż do najmniejszych szczegółów.
Jakie więc uszkodzenia, czy inne problemy, sprawiają, że samochody są znacznie tańsze na aukcjach, mogą być naprawiane bez żadnych konsekwencji w warsztatach i dobrze wróżą przy odsprzedaży? Skompilujmy mały top.
1. Uszkodzenie elementów mocujących korpusu
Samochody uszkodzone w drobnym wypadku (lub w wyniku nieostrożnej jazdy) mają zazwyczaj niewielkie uszkodzenia. Z reguły nie mają one wpływu na konstrukcję nośną nadwozia – rozpórki, podłużnice, poprzeczki, dach, progi, obudowę koła zapasowego itp. – i nie uszkadzają geometrii pojazdu.
Idealnie, gdy uderzanie dotyczy elementów karoserii (zderzaki, skrzydła, drzwi, maska, pokrywa bagażnika lub drzwi), zwłaszcza stycznie. Można je łatwo wymienić lub – jeszcze taniej – naprawić.
Koszt przywrócenia samochodu do stanu poprzedniego będzie zależał od tego, gdzie dokonasz naprawy. Oczywiście nie można go nazwać kosmetycznym, ale z pewnością nie będzie też zbyt kosztowny.
Ważna jest prawidłowa ocena uszkodzeń samochodu. Lepiej, jeśli robi to wykwalifikowany specjalista. Na przykład ColumbAuto świadczy niedrogie usługi kontroli samochodów bezpośrednio na rynku w Ameryce, z dodatkowym utrwaleniem zdjęć. Profesjonalny przegląd prawie w 100% gwarantuje zakup obiecującego auta.
2. Wypadek z udziałem zwierząt
Zwierzęta w Ameryce rozmnażają się bardzo szybko i dlatego często trafiają pod koła samochodów. Zakres uszkodzeń samochodów zależy od wielkości zwierzęcia i prędkości kolizji. Czym innym jest wjechanie w jelenia lub łosia, pojawiającego się nagle na jezdni, a czym innym złapanie borsuka na wiejskiej drodze.
Z reguły we wszystkich tego typu wypadkach ucierpia przód samochodu: zderzaki, skrzydła, a czasem także przednia szyba. Sporadycznie dochodzi do uszkodzenia układu chłodzenia (np. chłodnicy).
Konsekwencje wypadków drogowych z udziałem naszych mniejszych braci wyglądają czasem fatalnie, ale nie koniecznie kończą się kosztowną naprawą.
3. Samochody odnalezione po kradzieży
Samochody w USA, jak i na całym świecie, są ubezpieczone od kradzieży. Odszkodowanie za szkodę, po wystąpieniu odpowiedniego zdarzenia ubezpieczeniowego, następuje niezwłocznie.
Jednocześnie, jeśli po kradzieży samochód uda się odnaleźć, nie jest on zwracany poprzedniemu właścicielowi. Staje się własnością firmy ubezpieczeniowej, która natychmiast wystawia «zagubiony» samochód na aukcję, aby zrekompensować poniesione straty.
Wiele skradzionych samochodów oznaczanych jest specjalnymi znakami – Theft («Kradzież»), Unrecovered Theft lub Recovered Thefts («Zwrócone po kradzieży»).
Zakup takich samochodów jest korzystny z dwóch powodów. Po pierwsze, kradzież samochodu w USA rzadko wiąże się z uszkodzeniem auta – nie po to kradną samochód, by go rozwalić. Po drugie, sprzedawcami są wiarygodne firmy ubezpieczeniowe. Dzięki temu nie będzie problemów z rejestracją i eksportem towarów z Ameryki.
Jedno «ale»: może brakować kluczyków do stacyjki w samochodzie. Ale ten problem jest do rozwiązania – zarówno w USA, jak i w naszym kraju, nawet jeśli chodzi o klucze z chipem.
4. Samochody odebrane dłużnikom
Na aukcjach często sprzedawane są samochody skonfiskowane przez banki ich właścicielom z powodu zadłużenia tych ostatnich z tytułu kredytów lub innych płatności. Takie pojazdy są oznaczane jako Repossessed («Konfiskowane»), posiadają wszystkie niezbędne dokumenty i są w dobrym stanie technicznym. Wśród nich są też prawie nowe, z niskim przebiegiem, ponieważ samochody używane rzadko biorą się na kredyt.
Zajęte samochody są opłacalną opcją zakupu. Ale tutaj są niuanse. Taki pojazd może mieć ukryte wady wynikające z machinacji byłego właściciela.
Specjalny rodzaj skonfiskowanych samochodów, często spotykanych na aukcjach, jest oznaczony znakiem Abandonment Paperwork («Zgłoszone jako porzucone»). Są to samochody skonfiskowane przez agencje rządowe USA w miejscach publicznych lub na prywatnych posesjach – zazwyczaj dlatego, że były tam pozostawione na dłuższy czas.
Ciekawa opcja zakupu, ale wizja lokalna jest już nie pożądana, a obowiązkowa.
5. Samochód bez uszkodzeń
O takiej możliwości również należy wspomnieć. Samochody bez uszkodzeń można kupić na dowolnej aukcji – zazwyczaj są one oznaczone jako Normal wear (Naturalne zużycie). Największy wybór takich samochodów i najbardziej rozsądne ceny jest na aukcji Manheim, która pozycjonuje się jako największa nie tylko w Ameryce, ale na całym świecie (sprzedaż samochodów sięga 6 milionów sztuk rocznie). Tutaj sprzedają samochody z wygasłą gwarancją, leasingowane, zajęte przez firmy ubezpieczeniowe, banki, dostarczone z likwidowanych przedsiębiorstw itp. Łączy je brak uszkodzeń mechanicznych i innych krytycznych.
Zaletą aukcji jest to, że wszystkie sprzedawane na niej samochody podlegają obowiązkowemu badaniu technicznemu, które przeprowadzają inspektorzy Manheim. Minus jest ten sam: samochody, którym pracownicy aukcji poświęcają swój czas, są droższe od konkurencji.
Wybór jak zwykle należy do kupującego.
Źródła: Copart.com, Iaai.com.

Zostaw wniosek o wybór super komfortowego samochodu!