Odpowiedni lub nieodpowiedni: bierzemy pod lupę amerykańskie dokumenty samochodowe

Duża liczba modeli samochodów oferowanych na rynku wtórnym w Stanach Zjednoczonych robi niezapomniane wrażenie na kupujących. Nie mniej zaskakująca jest ilość związanych z nimi dokumentów. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie kupować samochody na amerykańskich aukcjach samochodowych, musisz znać się na tych dokumentach.
Trochę literatury
Zapytaj Amerykanów, dlaczego kupują nowe samochody, a chętnie odpowiedzą : „Ponieważ nowe samochody są fajne. Kochamy samochody. Pracujemy, by je kupować. Samochody to część naszej kultury i tożsamości, a nie po prostu środek transportu z punktu A do punktu B”. Jednak studiując statystyki, okaże się, że średni wiek samochodu w USA wynosi 11 lat.
Pogląd, że Amerykanie kupują samochód jedynie na kilka lat, to nic innego jak mit. Podobnie jak my wszyscy, kochają nowe samochody, ale nie zawsze spieszą się z rozstaniem ze starymi. Są do tego dosłownie zmuszani przez dealerów, banki, firmy ubezpieczeniowe i leasingowe, oferujące warunki, od których „nie można odstąpić”.
Dostępne kredyty samochodowe, możliwość wymiany (wymiana starych samochodów na nowe) i biura leasingowe, „oferty natychmiastowej sprzedaży” (z tej samej aukcji Edmunds), długie okresy gwarancyjne, a nawet bezpłatna dostawa aut pod drzwi robią swoje : Amerykanie rozstają się ze swoimi cackami, korzystając z aukcji samochodowych.
Innym, równie ważnymi czynnikami, które zmuszają Amerykanów do pożegnania się z ich samochodami są wypadki drogowe, a także przestępczość i klęski żywiołowe. W tym przypadku, żeby pozbyć się samochodu nie musi on zostać zniszczony doszczętnie. Czasem wystarczy kilka głębokich rys na nadwoziu, wgniecenia od gradu, wygięta maska lub zderzak. Amerykańskie towarzystwo ubezpieczeniowe, które zajmuje się serwisem uszkodzonego samochodu, najprawdopodobniej zdecyduje się wystawić go na aukcję. Po prostu dlatego, że bardziej opłaca się zrekompensować straty sprzedając samochód ze szkodą, niż wydawać na drogie naprawy.
Największy rynek w kraju
W rezultacie, rynek samochodów używanych w USA rośnie w zawrotnym tempie, a dziś jest ponad dwukrotnie większy niż rynek nowych samochodów. Co więcej, wyprzedza go pod względem wzrostu. Według prognoz McKinsey, sprzedaż samochodów używanych będzie rosła szybciej niż sprzedaż nowych, co najmniej w przeciągu najbliższych pięciu lat.
Wybór modeli samochodów na amerykańskim rynku wtórnym jest powalający. Nie może być inaczej: przemysł samochodowy na całym świecie zalewa USA swoimi modelami samochodów, które prędzej czy później trafiają do sprzedaży. Nie mniej imponująca jest różnorodność amerykańskich dokumentów dotyczących pojazdów. Postaramy się pomóc Państwu zrozumieć dokumenty potrzebne do zakupu samochodu w USA.
Zacznijmy od głównego: Certyficate of Title
Poświadczenie prawa własności środka transportu (Certyficate of Title albo Car Title, Automobile Title) – formularz, który nadaje tytuł własności pojazdu osobie fizycznej lub prawnej w USA.
Każdy stan w USA ma swój własny proces uzyskania takiego dokumentu. Jednak przy kupnie/sprzedaży pojazdu przepisy jednego stanu mogą kolidować z przepisami innego. Na przykład większość stanów nie wymaga obecności notariusza do sporządzenia dokumentu Title, ale istnieją wyjątki od tej zasady.
Świadectwo prawa własności zawiera zazwyczaj (w większości stanów):
1). Informacje identyfikujące pojazd – przynajmniej jego numer identyfikacyjny, marka i rok produkcji.
2). Oryginalny kolor samochodu.
3). Numery tablic rejestracyjnych.
4). Informacje techniczne o pojeździe służące ustaleniu formy opodatkowania. Na przykład całkowita masa pojazdu, moc silnika i cena przy pierwszym zakupie.
5). Imię i nazwisko oraz adres kupującego lub „zarejestrowanego właściciela”, który normalnie jest jego właścicielem i korzysta z niego.
Kiedy samochód zostaje sprzedany, prawo własności wraz z dokumentem Title przechodzi z jednego właściciela na drugiego. Odbywa się to wyłącznie za zgodą Stanowego Departamentu Pojazdów (DMV), którą można uzyskać na oficjalną prośbę.
W przypadku utraty prawa własności pojazdu, zarejestrowany właściciel może zastąpić dokument Title, składając wniosek w stanie, który wydał zaświadczenie (ale tylko w 10 stanach ta usługa jest dostępna online).
Kolorowa różnorodność
Co ciekawe, w różnych stanach druki certyfikatów wydawane są w różnych kolorach.
Na przykład nazwa „różowe formularze” – odniesienie do kalifornijskiego świadectwa własności przed 1988 rokiem; obecne formularze kalifornijskie mają szerokie, pionowe, turkusowe, żółte i różowe paski z zieloną obwódką. Formularz z Illinois są niebieskie i różowe z niebieskim i fioletowym obramowaniem. Formularze z Pensylwanii i Nevady są w kolorze na niebieskim z błękitną obwódką.
Nie tylko Title
Tym samym dokument Title jest jednym z najważniejszych dokumentów przy zakupie samochodu. Ten i inne rodzaje dokumentów pomagają ustalić, czy ma sens kupowanie konkretnej partii, do której jest dołączony i czy można legalnie eksportować samochody do Polski z USA. Aby uniknąć fatalnych błędów przy zakupie auta na aukcji samochodowej, lepiej powierzyć sprawdzenie dokumentów specjaliście. Na przykład firma Columb Trade jest gotowa do świadczenia takiej pomocy 24/7. Ponadto menedżerowie „Kolumba” pomogą w wymianie/wyrobieniu dowolnego typu dokumentu samochodowego w DMV.
Spójrzmy teraz na inne ważne dokumenty, terminy prawne i niektóre wskaźniki (ostatnich jest ponad 500!), które są związane z samochodami prezentowanymi na aukcjach ubezpieczeniowych samochodów w USA.
ABADONMENT PAPERWORK – dodawana do porzuconych lub skonfiskowanych samochodów na terenach publicznych i prywatnych. Jeśli chcesz, możesz kupić samochód z takim dokumentem!
ACQ BOS, Acquisition Bill of Sale – umowa kupna potwierdzająca zakup pojazdu. Dokument uzupełniający z objaśnieniami Przeczytaj uważnie, mogą być niespodzianki!
AFFIDAVIT IN LIEU OF TITLE – pisemne poświadczenie potwierdzające, że świadectwo własności jest niedostępne, zagubione, skradzione, zniszczone lub uszkodzone. Możesz kupić samochód z takim dokumentem.
APP FOR DUP CLEAR, App For Duplicate Title – jest to formularz (znany jako REG 227). Może wskazywać na to, że oryginalny Title został zgubiony, skradziony itp. Może być konieczne ponowne wyrobienie duplikatu dokumentu Title. Kupno samochodu z takim dokumentem jest ryzykowne. Szkoda czasu!
BILL OF SALE – umowa kupna–sprzedaży towarów. Opisuje warunki sprzedaży, cenę, dostawę oraz stan samochodu w momencie sprzedaży. Aby ułatwić zrozumienie jest to po prostu rachunek. Nie ma mocy prawnej bez dodatkowych dokumentów – nie będzie możliwości eksportu partii z USA. Samochód nadaje się tylko do demontażu na części zamienne. Istnieje kilka rodzai tego dokumentu ale żadna z nich nie daje prawa do eksportu pojazdu „w całości”. PARTS ONLY — „tylko na części”.
CERTIFICATE OF DESTRUCTION – certyfikat samochodu, który nie jest przeznaczony do użytku na drogach USA. Również nadaje się tylko do sprzedaży na części zapasowe.
CERTIFICATE OF ORIGIN – analogiczny do świadectwa własności. Producent pojazdu wystawia CO pierwszemu dealerowi, który kupił samochód co potwierdza jego własność pojazdu. Na aukcjach takie zaświadczenie nie jest rzadkością w samochodach nowych lub z niskim przebiegiem (zwykle odebrane przez bank swoim klientom za zadłużenie z tytułu kredytu). Odpowiedni!
CLEAR – wydawane samochodom ze statusem Salvage Title (tj. uszkodzonym) po naprawie. Dokument pozwala na eksport samochodów z USA. Ma kilka odmian:
• DEALER ONLY – taką partię mogą kupić tylko dealerzy, zakup niedostępny dla prywatnych kupujących;
• LESS THAN 75% (OR EQUAL TO 75%) – wymaga naprawy o wartości do 75% ceny rynkowej (albo powyżej 75%)
• ENDORSEMENT – samochody po naprawie, których zakup jest dostępny dla wszystkich licytujących.
Odpowiedni, wariant roboczy!
COSMETIC TOTAL LOSS SALVAGE – wskazuje na naprawę kosmetyczną wykonaną po znacznym uszkodzeniu. Zaleca się dokładne sprawdzenie historii takich partii.
COURT ORDER – wskazuje na to, że wydano orzeczenie sądu w sprawie samochodu. Dokładnie zapoznaj się z tym dokumentem.
FLOOD – rodzaj dokumentu, który wskazuje na to, że samochód przetrwał powódź (ucierpiał na skutek huraganu lub innej klęski żywiołowej). Charakter szkód powstałych pod wpływem tych czynników jest trudny do oceny, ponieważ problemy z jego eksploatacją mogą pojawić nie od razu po zakupie lecz później.
INSURANCE BRAND – ubezpieczenie „dyskretne”, w którym kontakt z klientem następuje dopiero po wystąpieniu zdarzenia ubezpieczeniowego. Zaleca się zawsze ubezpieczyć samochód na czas dostawy z USA żeby uchronić się przed nieprzewidzianymi okolicznościami i nieplanowanymi wydatkami.
JUNK (JUNK-ENDORSEMENT, JUNKING CERTIFICATE) – dokumenty dotyczące samochodów sprzedanych na złom lub przekazanych na złom. Takie maszyny nie mogą być ponownie zarejestrowane i eksploatowane.
WI - JUNKED VEHICLE BILL OF SALE – formularz używany do przeniesienia własności pojazdu od zarejestrowanego właściciela do licencjonowanej firmy recyklingowej. Samochody z takimi dokumentami nie mogą być eksportowane.
LIEN PAPERS – komplet dokumentów poświadczających wykonanie czynności niezbędnych do zatwierdzenia sprzedaży zastawu. Zwykle posiada je samochód wystawiony na licytację w celu wstrzymania spłaty długu. Dokumenty te wymagają dokładnej lektury.
MASS DEALER, Massachusetts automobile dealer – sprzedający nie jest firmą ubezpieczeniową tylko osoba prywatna ze wskazanego stanu.
MV-37 – zaświadczenie wykorzystywane do sprzedaży porzuconych pojazdów (od których daty produkcji minęło ponad 10 lat i o wartości mniejszej niż 1250 USD) do demontażu. W istocie jest to zaświadczenie o porzuconym pojeździe.
MV-51B – dokument służący do potwierdzenia własności pojazdu, który nie posiada dokumentu Title. Powinien dysponować innymi dokumentami określonymi w formularzu. To nie dla nas – nie bierzemy auta z takim dokumentem!
MV-907A – protokół zniszczenia samochodu wydany w Nowym Jorku. Zwykle jest to pojazd, którego koszt naprawy przekracza 75% jego wartości detalicznej przed uszkodzeniem. Daje właścicielowi prawo do sprzedaży samochodu, który nie może być eksploatowany w USA. W niektórych przypadkach jest to korzystne ale niektóre samochody mogą zostać oznaczone jako podlegające dalszemu demontażowi, dostępnemu tylko dla licencjonowanych firm zajmujących się demontażem.
NON REPAIRABLE СERTIFICATE – dokument prawa własności wydany przez państwo właścicielowi pojazdu, który nie nadaję się do remontu.
ORIGINAL – dokument o oryginalnym prawie własności. Z reguły wydawany jest dla pojazdu o niskim przebiegu lub dla nowego. Zazwyczaj taki samochód jest sprzedawany z powodu aresztowania, kradzieży, konfiskaty. Odpowiedni!
PARTS ONLY (ONLY BOS) – „tylko na części”. Oznacza to ładunki, co do któych nawet sprzedawca nie widzi możliwości naprawy. Eksport z USA jest całkowicie niemożliwy. Nie odpowiedni.
PERMIT TO SELL/DISMANTLE – pozwolenie na demontaż auta, które następnie można sprzedać na części zamienne. Jego eksploatacja jako pojazdu jest zabroniona.
PREVIOUS (PRIOR) SALVAGE – świadectwo uszkodzenia samochodu. Wydawany jest właścicielom samochodów, którzy ulegli wypadkowi pod wpływem żywiołów itp. Jeśli uszkodzenie jest niewielkie a jakość naprawy zadowalająca, kupno samochodu może być bezpieczne. Partie z takim dokumentem muszą być dokładnie sprawdzone.
RE-SALE FINANCE – pełnomocnictwo do odsprzedaży.
REBUILDABLE – wydawane właścicielom samochodów uszkodzonych i odremontowanych, które zostały oddane do odsprzedaży.
REBUILT – title do wyremontowanego samochodu, który został wcześniej spisany na straty. W celu dopuszczenia do dalszej eksploatacji w USA takie samochody są sprawdzane w DMV. Często są w dobrym stanie. Odpowiedni!
REBUILT/RESTORED – stosowany w odremontowanych samochodach, które wcześniej posiadały certyfikat Salvage Title. Czasami do ich naprawy wykorzystywane są zużyte części. Przed zakupem takich dostaw należy dokładnie sprawdzić ich historię.
RECOVERED THEFT (UNRECOVERED THEFT) – tytuł do samochodów zwróconych po kradzieży, ale nie do właściciela, tylko do firmy ubezpieczeniowej. Niezwłocznie po stwierdzonej kradzieży, ubezpieczyciel zwraca właścicielowi pojazdu szkody, a samochód, później znaleziony przez policję, zostaje wystawiony na licytację. Nie ma problemów z rejestracją i eksportem takich aut z USA, jeśli nie przeszły one poważniejszych napraw. Jedną z najpopularniejszych opcji wybierają np. klienci Columb Trade.
REPOSSESSED (DEALER ONLY, PAPERWORK) – prawo własności do zajętego pojazdu, na przykład używanego jako zabezpieczenie pożyczki lub na opłacenie jakichkolwiek innych zobowiązań. Odpowiedni!
RESTORED – inny rodzaj certyfikatu, który jest popularny w Copart, Insurance Auto Auction (IAAI), Manheim. Formularz poświadcza, że pojazd został uszkodzony i/lub uznany za całkowicie zniszczony przez firmę ubezpieczeniową, która wypłaciła szkodę. Kryteria ustalania tytułu takiego tytułu różnią się znacznie w zależności od stanu lub prowincji. Ponieważ prawo do utylizacji może zostać przyznane pojazdowi z problemami, które można łatwo wyeliminować lub bez żadnych uszkodzeń, niski koszt pojazdów poddanych recyklingowi przyciąga wielu koneserów prestiżowych samochodów. Nadaje się, ale przy zakupie trzeba uważać – w aucie mogą być ukryte uszkodzenia.
SALVAGE – protokół zniszczenia jest najczęstszą kategorią certyfikatów na aukcjach. Jest wydawany w kilku formatach:
• 75% OR LESS, LESS THAN 75%, GREATER THAN 75% – wskazuje procent kosztu naprawy do wartości rynkowej. W pierwszym przypadku samochody kupowane są do remontu i na użytek własny, w drugim i trzecim – na części zamienne.
• DEALER ONLY – partie dostępne tylko dla dealerów, którzy zajmują się dalszą naprawą i sprzedażą samochodów;
• CERTIFICATE – zaświadczenie, które potwierdza wykonaną naprawę;
• NON-REB – oznaczenia samochodów, których nie można naprawić;
• TITLE – dla samochodów, których koszt naprawy według oceny towarzystwa ubezpieczeniowego nie przekracza 50% wartości rynkowej pojazdu.
• TITLE – DEALER – oznacza, że samochód jest przeznaczony wyłącznie dla dealerów.
ENDORSEMENT – potwierdzenie dokumentu Title, wymagane do ochrony własności przed utratą. Agenci dodają „szczególne okoliczności” do polisy ubezpieczeniowej, aby jak najlepiej chronić kupującego i pożyczkodawcę. Obejmują one warunki napraw.
SCRAP – to rodzaj „najwyższego wymiaru kary” dla samochodu. Nie można go odremontować ani sprzedać na części zamienne.
***
Jak widać, łatwo można pogubić się we wszelkiego rodzaju amerykańskich certyfikatach, a wymieniliśmy tylko najczęściej spotykane dokumenty. Pomoc profesjonalistów, którzy od wielu lat pracują na amerykańskich aukcjach samochodowych jest po prostu niezbędna, jeśli zamierzasz kupić samochód na amerykańskiej aukcji.
Od ponad 10 lat eksperci Columb Trade doradzają kupującym wiodące na świecie pojazdy online i pojazdy użytkowe w zakresie sprzedaży pojazdów i nie pozwolą Ci podjąć żadnych złych kroków!
Eksperci Columb Trade już od ponad 10 lat doradzają kupującym na wiodących aukcjach internetowych pojazdów w USA i na świecie. Nie pozwolą Państwu postawić ani jednego niewłaściwego kroku.

Zostaw wniosek o wybór super komfortowego samochodu!