Jak sprawdzić, czy licznik używanego samochodu nie został cofnięty?
«Jeśli przeczytasz napis na klatce słonia: bawół, – nie wierz własnym oczom». Ten satyryczny aforyzm odnosi się również do licznika kilometrów, którego odczyty nie zawsze odpowiadają faktycznemu przebiegowi samochodu, nawet jeśli kupujesz go w USA. Kilka wskazówek pomoże Ci uniknąć pułapek oszustów.
Według amerykańskiej Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) każdego roku sprzedaje się ponad 450 000 pojazdów ze sfałszowanymi odczytami licznika, co powoduje całkowitą stratę dla kupujących w wysokości do 1 miliarda dolarów. Jeśli ta liczba robi na Tobie wrażenie, uważaj.
Termin «cofnięty licznik» (w USA – odometer rollback) jest używany w odniesieniu do fałszowania odczytów urządzenia ustalającego przebieg samochodu – licznika. Czasami to niefortunne zjawisko jest również nazywane busting miles lub clocking (w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii). Niestety całkiem możliwe jest fałszowanie odczytów zarówno urządzeń mechanicznych, jak i cyfrowych (elektronicznych), z których korzystają oszuści z całego świata. Powód jest oczywisty: skręcony przebieg pozwala sprzedać samochód za więcej. NBC News Service podaje taki przykład. Chevy Silverado z 2007 roku, który przejechał 265 000 mil, był wart około 14 000 USD. Po zresetowaniu cyfrowego licznika do 85 000 mil wartość ciężarówki wzrosła do 23 000 USD.
Liczniki mechaniczne/analogowe.
Zrozumienie, jak działają liczniki kilometrów, jest łatwe. Do początku XXI wieku na rynku dominowały urządzenia mechaniczne. Te proste urządzenia składały się z zestawu kół zębatych napędzanych elastycznymi kablami łączącymi urządzenie i transmisję (zazwyczaj obracały się one wewnątrz ochronnej metalowej rurki).
Aby dokładnie zmierzyć przebytą odległość, analogowe koła zębate licznika przebiegu zostały dokładnie skalibrowane.
Liczniki cyfrowe.
Większość producentów samochodów zaczęła zastępować liczniki analogowe nowoczesnymi cyfrowymi na początku tego stulecia. Przyrządy cyfrowe, podobnie jak mechaniczne, śledzą obrót kół, ale w inny sposób, za pomocą czujników magnetycznych lub optycznych. Te ostatnie rejestrują liczbę obrotów wykonywanych przez koło zębate obracane przez ruch opon. Informacje są rejestrowane w jednostce sterującej silnika (ECU, Electronic Control Unit) i wyświetlane na liczniku kilometrów.
Jak rozpoznać podróbkę.
Zrób rozeznanie, aby dowiedzieć się, ile kosztuje konkretna marka i model w konkretnym roku produkcji. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, sprawdź nasze 5 najlepszych porównywarek używanych samochodów.
Upewnij się, że cena, stan auta i jego przebieg są w harmonii. Przeciętny Amerykanin przejeżdża swoim samochodem około 20 000 km rocznie – być może te dane przydadzą Ci się w analizie.
Przed zakupem używanego samochodu w USA lub Kanadzie koniecznie zamów raport historii pojazdu w wyspecjalizowanych serwisach internetowych (Carfax, AutoCheck, InstaVIN, CarProof, VIN-Info itp.). Na przykład, kontaktując się z Carfax, znajdziesz wiele informacji związanych z odczytami liczników – historię uszkodzeń, stany wycofania itp. Porównaj podane liczby z odczytem licznika i upewnij się, że są prawidłowe.
Zadaj sobie pytanie: czy wskazania licznika odpowiadają aktualnemu stanowi samochodu, zużyciu kierownicy i pedałów, a nawet «prezentacji» gałki zmiany biegów.
Baner sprawdzania przebiegu pojazdu w serwisie internetowym Carfax.
NHTSA podsumowało zalecenia dotyczące tego, jak uniknąć «skręcania» licznika.
- Porównaj wpisy w książce serwisowej samochodu z danymi licznika. Raporty z konserwacji pojazdów są doskonałym źródłem danych, ponieważ zawierają odczyty liczników pojazdów. Poszukaj naklejek dotyczących wymiany oleju i konserwacji na framugach okien lub drzwi, w schowku lub pod maską, potwierdzające informacje w książce.
- Wyświetl dane historii pojazdu (VHR). Raport historii pojazdu (znany również jako sprawdzenie VIN) – zawiera odczyty licznika kilometrów wraz z historią rejestracji pojazdu. Możesz porównać liczby z dokumentu z bieżącymi odczytami liczników. Wszelkie niespójności w liczbach to flaga sygnałowa. Jeśli sprzedawca nie ma pod ręką raportu VHR, będziesz musiał uzyskać go online, korzystając z numeru identyfikacyjnego pojazdu (VIN). Jak to zrobić, szczegółowo opisaliśmy w materiale 10 najlepszych dekoderów VIN.
- Sprawdź licznik kilometrów: czy są jakieś oznaki fizycznego wpływu na niego? Cyfry na urządzeniu powinny być czytelne, nie powinno być między nimi odstępów, nie powinny wydawać się przekrzywione i drżeć przy uderzeniu. Jeśli widzisz coś takiego, prawdopodobnie zmieniono mechaniczny licznik kilometrów. Sprawdź również wszystkie śruby klastera deski rozdzielczej. Sprawdź, czy odpowiadają one określonym w instrukcji obsługi samochodu.
- Porównaj wygląd samochodu z odczytem licznika. Nie zawsze łatwo jest stwierdzić, czy stan licznika jest zgodny ze zużyciem auta. Można go do pewnego stopnia załatać, aby oszukać kupującego. Jednak zużycie pedału gazu, hamulca i sprzęgła może zdradzić prawdziwy stan samochodu. Sprawdź również opony – jeśli licznik kilometrów pokazuje 20 000 mil lub mniej, samochód musi być wyposażony w oryginalny komplet ogumienia.
- Jeśli samochód jest wyposażony w cyfrowy licznik kilometrów, skonsultuj się z serwisem samochodowym. ECU pojazdu rejestruje impulsy przechwycone przez czujnik magnetyczny lub optyczny i przechowuje prawidłowe dane. Eksperci mają narzędzia do ich odczytania.
Najbardziej przydatne sprawdzenie.
Najskuteczniejsze jest sprawdzenie samochodu przez profesjonalnego mechanika. W szczególności usługę tę oferuje ColumbAuto (Warszawa) swoim klientom kupującym samochody w USA. Specjalista nie tylko ustali, czy wskazania licznika odpowiadają faktycznemu przebiegowi, ale również w pełni sprawdzi stan techniczny auta. Klient otrzyma odpowiedni raport zawierający zdjęcia i wszystkie niezbędne zalecenia dotyczące naprawy samochodu.
Notatka.
Podrabianie licznika kilometrów w celu fałszywego przedstawienia pojazdu jest uznawane za przestępstwo w Stanach Zjednoczonych.
Kara federalna za manipulowanie licznikiem kilometrów wynosi do 10 000 USD i/lub 3 lata więzienia.
Zostaw wniosek o wybór super komfortowego samochodu!