Jak poznać prawdę o samochodach: 10 najlepszych dekoderów VIN

VINPrzed zakupem auta z przebiegiem chcemy wiedzieć o nim wszystko – stan techniczny, historię eksploatacji i ubezpieczenia, przebieg, orzeczenia sądowe wydane w związku z pojazdem. Najłatwiejszym sposobem na uzyskanie wiarygodnych informacji o samochodzie jest wyszukanie numeru VIN. W tym artykule eksperci ColumbAuto i Pocket-lint zaprezentują 10 dekoderów do sprawdzania numeru VIN, które uważają za najlepsze.
Co to jest VIN?
Do lat 1950-ch każdy producent samochodów posiadał własny system identyfikacji pojazdów. Ułatwiło to życie oszustom, którzy z łatwością manipulowali danymi. Aby zmniejszyć wskaźnik przestępczości, rząd USA w 1954 r. wezwał producentów samochodów do ujednolicenia formatu roboczego identyfikacji pojazdów.
Po długich rozważaniach dopiero w 1980 roku Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) ratyfikowała nowy międzynarodowy schemat 17-cyfrowych numerów identyfikacyjnych pojazdów (VIN). Od tego czasu numer VIN składa się z cyfr i liter umożliwiających identyfikację samochodu po numerze seryjnym, informacje o modelu, typie silnika itp.
Najlepsze dekodery VIN
Istnieją różne narzędzia do wykonywania usług dekodowania VIN. Każdy z nich ma swoją własną charakterystykę i unikalne właściwości.
1. VinPit
Platforma internetowa, która oferuje szereg danych do weryfikacji i dekodowania numeru VIN, wyszukiwania tablic rejestracyjnych i raportów historii pojazdu. Zawiera informacje o własności pojazdu, producencie, autentyczności VIN, poprzednich rejestracjach. Kompleksowy raport zawiera dane o wypadkach, naprawach i orzeczeniach sądowych dotyczących pojazdów.
Narzędzie pomaga kupującemu i dealerowi, określając zaktualizowaną wartość rynkową samochodu.
2. CARFAX
CARFAX to jedna z największych transgranicznych baz danych na świecie, zawierająca ponad 22 miliardy (!) wpisów. Jednocześnie firma ogranicza się do zbierania danych o używanych samochodach zakupionych po 1981 roku w USA i Kanadzie. Dane pochodzą z ponad 100 000 różnych źródeł obejmujących usługi motoryzacyjne w USA i Kanadzie: wydziały policji, firmy naprawcze, firmy ubezpieczeniowe, aukcje itp.
Informacje zawarte w raportach opierają się wyłącznie na oficjalnie otrzymanych informacjach. CARFAX nie gwarantuje jednak, że są one kompletne. Z tego powodu przy zakupie samochodu (zwłaszcza na aukcji) lepiej skorzystać z pomocy specjalistów, którzy mogą go osobiście sprawdzić/wząć jazdę próbną.
3. AutoCheck
Automatyczna platforma informacyjna do wyszukiwania VIN. Pracuje z danymi dotyczącymi ponad 500 milionów samochodów z Narodowej Bazy Danych Pojazdów. Pomaga wybrać pomiędzy dwoma pojazdami, przypisując im ocenę w skali od 1 do 100. Równolegle porównywany rok produkcji samochodu, model, przebieg, informacje o wynajmie/udziale w wypadku, moc silnika, a nawet poziom CO2 w spalinach.
Jednocześnie w AutoCheck nie ma informacji o konserwacji samochodu.
4. CarVertical
Ta platforma stworzyła oparty na blockchain model wyszukiwania VIN, którego używa podczas generowania raportów o pojazdach. Dekoder zbiera dane z wielu światowych baz danych (m.in. rejestry krajowe i prywatne, ewidencje towarzystw ubezpieczeniowych i straży pożarnej, aukcji samochodowych itp.), uzupełniając Narodowy System Informacyjny Oznaczeń Pojazdów Motorowych (NMVTIS) o dane czasu rzeczywistego – bezpośrednio z rynku pojazdów. Technologia Blockchain weryfikuje informacje i zapewnia wiarygodność raportów VIN.
5. EpicVIN
EpicVin to niezawodna platforma oferująca zweryfikowane informacje w czasie rzeczywistym. Archiwum zawiera 40 milionów wpisów dotyczących pojazdów. Serwis dostarcza informacje z NMVTIS, największej bazy danych w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie informacje (rok produkcji pojazdu, nazwa modelu, marka silnika) są sprawdzane. Mimo że strona internetowa platformy wywołuje narzekania – w szczególności ze względu na skomplikowanie interfejsu – radzi sobie ze swoją funkcją.
6. Bumper
Narzędzie internetowe do sprawdzania charakterystyk pojazdu według VIN. Zbiera i dostarcza dokładne informacje o uszkodzeniach samochodu otrzymane od 22 agencji rządowych. Ponadto zbiera dane pochodzące z różnych innych źródeł, takich jak aukcje recyklingu, lawety, złomowiska i firmy ubezpieczeniowe.
Raporty zawierają informacje o prawie własności pojazdu, listy sprzedaży, ewidencję wypadków drogowych i złomowaniu, oszacowanie wartości rynkowej samochodu.
7. ClearVin
Płatna platforma do dekodowania VIN. Ściśle współpracuje z kilkoma organizacjami motoryzacyjnymi, aby dostarczać swoim użytkownikom wiarygodne raporty o pojazdach. Wykorzystuje informacje z bazy NMVTIS, uzupełniając ją o dane z instytucji państwowych i finansowych, władz lokalnych.
Podczas sprawdzania numeru VIN podawane są informacje o stanie własności, poprzednim posiadaniu samochodu, kontroli kredytowej i ubezpieczeniowej. Dokumenty dotyczące naprawy na stacji obsługi, wycofania samochodu i jego włamania również znajdują się w aktach. Jednak temu narzędziu wciąż brakuje szybkości i aktualnych danych w porównaniu do konkurentów.
8. Cebia
Niezawodna aplikacja do sprawdzania numerów VIN, szczególnie do samochodów używanych. Wykrywa udział samochodów w nielegalnych operacjach, dostarcza standardowe dane o modelu samochodu za pomocą systemu Autotracer. Współpracuje ze sprawdzonymi partnerami – dostawcami samochodów, detalistami i importerami, a także dostawcami usług ubezpieczeniowych i leasingowych. Archiwum zawiera ponad 1 miliard dokumentów rejestracyjnych samochodów.
Cebia jest szczególnie skuteczna, jeśli potrzebujesz danych z Czech i Słowacji. Dane z innych rynków nie są tak kompletne.
9. VinFreeCheck
Bezpłatne i łatwe w użyciu podstawowe wyszukiwanie numeru VIN samochodu. Współpracuje z wiodącymi firmami branżowymi, takimi jak NHTSA i NMVTS, dostarczając obszernych informacji na temat marek, projektów, modeli pojazdów itp.
Zawiera raporty o oszustwach, przeprowadzonych naprawach, wypadkach drogowych. Bezpłatna kontrola VIN raportuje tylko podstawowe dane o samochodzie. Tylko użytkownicy premium mają dostęp do informacji o odczytach przebiegu, wypadkach drogowych, zalaniach i innych naprawdę cennych informacji.
10. AutoDNA
We współpracy z AutoCheck oferuje usługę sprawdzenia kodu VIN samochodu w oparciu o Experian. Serwis analizuje miliony baz danych i podaje wynik sprawdzenia VIN samochodu od największych światowych dostawców dokumentacji pojazdów. Baza danych autoDNA zawiera ponad 4 tryliony (!) danych statystycznych dotyczących ponad pół miliarda samochodów.
Jedną z kluczowych korzyści płynących z korzystania z autoDNA jest to, że dostarcza dane o używanych samochodach z USA i Europy. Dlatego platforma może służyć do porównywania samochodów z różnych rynków.
Skąd darmowy dekoder VIN czerpie swoje dane?
Zwykle z kilku źródeł. Jednym z najbardziej niezawodnych jest amerykańska Krajowa Administracja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA).
Deklarowanym celem tej organizacji państwowej jest uczynienie dróg bezpieczniejszymi do prowadzenia pojazdów, zapobieganie kradzieży i odsprzedaży samochodów oraz wyeliminowanie pojazdów, które są niebezpieczne w eksploatacji.
Ponadto rząd USA zobowiązał stowarzyszenia przemysłu motoryzacyjnego i struktury biznesowe USA do przesyłania danych o pojazdach do NMVTIS (National Motor Vehicle Title Information System). Ten system informacyjny utworzył własną bazę danych, otrzymaną od państwowych stowarzyszeń zajmujących się rejestracją samochodów, agencji ubezpieczeniowych, składów złomu i przetwórców samochodów.
NMVTIS pozwala użytkownikom znaleźć informacje o nazwie samochodu, najnowsze odczyty licznika, kradzieże, poznać historię marki i modelu (ale nie historię konserwacji lub napraw).
Narzędzia wyszukiwania VIN są regularnie aktualizowane; każdy dostarczony raport jest sprawdzany z dostępnymi danymi.
Dlaczego przy zakupie samochodu należy sprawdzić numer VIN?
VIN zawiera pełne informacje o samochodzie. Jeśli tego nie sprawdzisz, możesz kupić samochód z kryminalną przeszłością lub taki, który jest niebezpieczny w eksploatacji. Pamiętaj, że dealer może łatwo oszukiwać, zmieniając odczyty licznika. Jak mówią w Ameryce, «im mniej czytasz, tym więcej płacisz». Jeśli przed zakupem samochodu sprawdzisz VIN i zapoznasz się z jego danymi, unikniesz niepotrzebnych wydatków i rozczarowań.
Jak skorzystać z bezpłatnego sprawdzenia VIN od NICB?
National Insurance Crime Bureau (NICB) oferuje uproszczoną i całkowicie bezpłatną kontrolę VIN, która zawiera informacje o stanie pojazdu. Jest to szczególnie przydatne w kontekście wykrycia ewentualnej kradzieży samochodu, ratowania jego przez służby specjalne, udziału w wypadku drogowym. Niestety liczba żądań VIN jest ograniczona do pięciu wyszukiwań dziennie z jednego adresu IP. VIN można sprawdzić w następujący sposób.
Krok 1: Otwórz stronę NICB i wprowadź numer VIN w wyszukiwanym haśle.
Krok 2: Zaznacz pola «Zgadzam się z warunkami» i «Nie jestem robotem».
Krok 3: Użyj opcji «Wyszukiwanie VIN».
Informacje o pojeździe zostaną wyświetlone na ekranie.
Wnioski
Sprawdzenie VIN zmniejsza szanse na zakup wadliwego lub problematycznego samochodu. Ale jak zauważyłeś, każdy z dekoderów ma nie tylko swoje zalety, ale i wady. Wiarygodny wynik zapewnia tylko diagnostyka samochodowa na miejscu i połączona kontrola przez profesjonalistów.
Specjaliści ColumbAuto doradzają klientom od ponad 10 lat, pomagając im wybierać i sprawdzać samochody w USA i Kanadzie, znając wszystkie mocne i słabe strony dekoderów VIN, a także opracowali skuteczne listy kontrolne samochodów w oparciu o własne doświadczenia.
Kontaktując się z firmą ColumbAuto otrzymasz jednocześnie dwie wyjątkowe możliwości:
- Inspekcja samochodu przez mechanika w punkcie sprzedaży w USA z dodatkowym fotoreportażem.
- BEZPŁATNE sprawdzenie samochodu za pomocą kilku dekoderów VIN i własnych list kontrolnych firmy. Nie mówimy przy tym o początkowym poziomie weryfikacji, ale o pełnym, który jest płatny na większości platform.
ColumbAuto – kiedy potrzebujesz samochodu, który nie zawiedzie!
Dodatek
Gdzie znajdę numer VIN samochodu?
Najczęstsze miejsce do sprawdzenia numeru VIN w samochodzie:
- Tablica przyrządów przy przedniej szybie po stronie kierowcy;
- Słupek drzwi kierowcy;
- Próg drzwi;
- Pod maską (na bloku cylindrów, przegrodzie między komorą silnika a wnętrzem);
- Na kierownicy;
- Na przedniej szybie;
- Na wewnętrznej paneli nadwozia i innych elementów.
Dodatkowo VIN jest zawsze wskazany w dokumentach własnościowych, ubezpieczeniach, kartach rejestracyjnych itp.
Jak rozszyfrować numer identyfikacyjny pojazdu (VIN)?
Numer VIN składa się z 17 znaków – liter i cyfr łacińskich. Każdy symbol zawiera informacje o jednej lub drugiej właściwości samochodu: o kraju i producencie, dacie produkcji, parametrach technicznych itp.
Składa się z trzech części: WMI, VDS, VIS.
- WMI (World Manufacturers Identification) — światowy indeks producentów (od pierwszej do trzeciej liczby symboli);
- VDS (Vehicle Description Section) — część opisowa (od 4 do 9 znaku numeru);
- VIS (Vehicle Identification Section) — część wyróżniająca (od 10 do 17 znaków numeru VIN).
1. WMI
WMI to międzynarodowy kod identyfikacyjny producenta. Składa się z trzech znaków (liter lub cyfr).
Pierwszy oznacza strefę geograficzną, drugi kraj w tej strefie, trzeci identyfikuje konkretnego producenta (czasem typ pojazdu).
Jeżeli producent produkuje mniej niż 500 pojazdów na godzinę, trzeci znak kodu to cyfra 9.
Pierwszy symbol WMI to litera lub cyfra oznaczająca kod strefy geograficznej. Do każdej ze stref przypisanych jest kilka symboli:
- od A do H — Afryka;
- od J do R — Azja;
- od S do Z — Europa;
- od 1 do 5 — Ameryka Północna;
- od 6 do 7 — Oceania;
- od 8 do 9 — Ameryka Południowa;
Drugi symbol (kod kraju) to litera lub cyfra określająca kraj.
Trzeci symbol to litera lub numer przydzielony producentowi przez organizację krajową. Może to również oznaczać rodzaj pojazdu lub dział produkcji.
Cyfra 9 jest używana jako trzeci znak, jeśli producent produkuje mniej niż 500 samochodów na godzinę.
2. VDS
Druga część kodu VIN – opis – to deskryptor pojazdu.
Czwarty, piąty, szósty, siódmy, ósmy znak służy do określenia typu pojazdu i opisu właściwości samochodu:
- linia modelowa;
- typ karoserii;
- typ silnika;
- położenie kierownicy;
- system elektroenergetyczny i rodzaj transmisji;
- napęd;
- itp.
Każdy producent ma swój własny zestaw parametrów, własną sekwencję i własne unikalne oznaczenia.
Ósmy znak w większości przypadków służy do identyfikacji typu silnika. Niewykorzystane pozycje są wypełniane znakami według uznania producenta.
Dziewiąty znak — dla producentów w USA i Chinach (a także tych, którzy eksportują samochody do USA) — to cyfra kontrolna, która jest jednym ze sposobów ochrony przed fałszowaniem numerów. Firmy europejskie, japońskie i koreańskie nie zawsze stosują się do normy i używają tego symbolu w celu uzyskania dodatkowych informacji o samochodzie.
3. VIS
Trzecia część kodu VIN – wskaźnik numeru identyfikacyjnego (VIS) – składa się z ośmiu znaków, a ostatnie cztery znaki tej sekcji muszą koniecznie być cyframi. Informacje o roku modelowym i producencie nie są sztywno ustalone przez normę i mają charakter rekomendacyjny.
Dziesiąty znak kodu VIN zwykle wskazuje rok modelowy samochodu.
Jednocześnie trzeba pamiętać, że rok modelowy może znacznie wyprzedzać rok kalendarzowy i liczony jest nie od 1 stycznia, ale np. od sierpnia, jak w Audi.
Niektórzy producenci, tacy jak Renault, Mercedes-Benz, Toyota, w ogóle nie podają roku modelowego w kodzie VIN. Rok produkcji podany jest na tabliczce na korpusie.
Jednak wszystkie samochody produkowane na rynek amerykański są oznakowane ściśle według normy.
Jak «przebić» numery VIN
Aby nie paść ofiarą oszustów, powinieneś znać podstawowe metody i oznaki «przebitych» kodów VIN.
Intruzi:
- usuwają i wymieniają część lub całość panelu znakującego;
- dodają elementy na podobnych znakach (np. 1 zamienia się w 4, 6 lub 3 w 8);
- topią «dodatkowe» elementy, zamieniając np. 4 na 1, 8 na 3 lub 6.
Oznaki «przebitych» kodów VIN
- ślady obróbki powierzchni i resztki szpachli na obszarze znakowania;
- zwiększona grubość powłoki lub panelu;
- spawane szwy na panelu znakującym;
- niedopasowanie oznaczenia z jego wyświetlaczem na odwrocie panelu;
- nieczytelny rysunek znaków, przesunięcie znaków w pionie i w poziomie;
- różna głębokość znaków;
- obce obrysy i różnice w wykonaniu tych samych znaków;
- różnica w powłoce farby panelu znakującego i przyległych obszarów.

Zostaw wniosek o wybór super komfortowego samochodu!