Badanie CR: Tajne funkcje kluczyków z pilotem

Funkcje kluczyków samochodowych z pilotem od dawna nie ograniczają się do otwierania i zamykania samochodu. Czasami w tych miniaturowych urządzeniach kryją się możliwości, z których wielu właścicieli nowoczesnych samochodów (a nawet używanych) nie zdaje sobie sprawy. Consumer Reports (CR), amerykański magazyn dla konsumentów, przestudiował wszystkie funkcje kluczyków z pilotem i podpowiedział, jak z nich korzystać najskuteczniej i bezpiecznie.
Nowe samochody mają więcej zaawansowanych technologicznie funkcji niż kiedykolwiek wcześniej. Postęp technologiczny dotknął również kluczyków z pilotem.
– Producenci sprawiają, że kluczyki z pilotem stają się coraz bardziej przydatne, — mówi Jake Fisher, starszy dyrektor ds. testów pojazdów w Consumer Reports. – Niektóre z ich funkcji są na granicy fantazji. Ale mogą być frustrujące, a nawet szkodliwe, jeśli zostaną uruchomione przez przypadek.
Funkcje kluczyków z pilotem, o których nie wiedziałeś
Oto kilka przykładów «ukrytych» funkcji kluczyka z pilotem, które mogą okazać się przydatne.
1. Jednoczesne opuszczanie okien
Jedną z najczęstszych cech wielu nowoczesnych pilotów jest możliwość jednoczesnego opuszczenia wszystkich szyb i otwarcia szyberdachu za pomocą jednego przycisku. Jest to wygodne i pomaga przewietrzyć samochód w upalny letni dzień. Jednak z jakiegoś powodu producenci nie reklamują takiej możliwości.
W większości samochodów, które ją mają, należy raz nacisnąć przycisk odblokowania na pilocie, a następnie nacisnąć ponownie (w ciągu 10 sekund) i przytrzymać, aż wszystkie szyby się otworzą.
2. Zdalne uruchamianie
Nie szukaj napisu «zdalne uruchamianie» na pilocie — prawdopodobnie go nie znajdziesz. Z reguły, aby aktywować tę funkcję, właściciel samochodu najpierw naciska przycisk blokady, a następnie przycisk zdalnego uruchamiania.
Na innych urządzeniach kierowcy muszą dwukrotnie kliknąć okrągły przycisk ze strzałką (oznaczony «2x» lub «x2»).
W niektórych nowoczesnych samochodach, takich jak BMW, funkcja zdalnego uruchamiania jest całkowicie ukryta. Jednak właściciele «Bawarczyków» mogą uruchomić silnik na ograniczony czas, naciskając przycisk blokady na pilocie trzy razy w ciągu jednej sekundy.
3. Składanie lusterek
Często lusterka boczne składają się automatycznie, gdy drzwi samochodu są zablokowane. Jeśli takiej opcji nie ma, właściciel samochodu nie traci szansy na skorzystanie z tej funkcji.
Na przykład w nowych pickupach Chevrolet i GMC, aby zdalnie «złożyć» lusterka, właściciel samochodu musi przytrzymać przycisk blokady na pilocie przez sekundę. Ta funkcja jest bardzo przydatna podczas parkowania na ulicach miasta lub na wąskim pasie, zwłaszcza jeśli lusterka są duże, jak we wspomnianych pickupach.
4. Wezwanie pojazdu
Piloty Tesla Model S i Model X wyglądają jak miniaturowe modele samochodów i posiadają wiele ciekawych funkcji. Jednocześnie na samym pilocie nie ma o tym nawet aluzji.
Jedną z najbardziej przydatnych jest funkcja Tesla Summon, która automatycznie ustawia samochód na miejscu parkingowym (pozwala również na powrót samochodu z parkingu, gdy kierowca znajduje się poza autem).
Aby skorzystać z funkcji Summon, należy najpierw włączyć system za pomocą wyświetlacza centralnego samochodu. Należy to zrobić tylko raz. Aktywacja funkcji jest prosta: naciśnij przycisk na środku pilota (na dachu modelu samochodu), aż zaczną migać światła awaryjne.
Następnie, jeśli chcesz, aby samochód jechał do przodu, naciśnij przycisk z przodu pilota («maska» modelu samochodu). Możesz zatrzymać proces, naciskając ponownie ten sam przycisk. «Rewers» jest aktywowany przez naciśnięcie przycisku «bagażnika» pilota.
Właściciele Tesli Model X powinni wiedzieć, że naciśnięcie górnej części pilota zamyka jednocześnie otwarte drzwi – zarówno przednie, jak i tylne.
5. Klucz mechaniczny
Co zaskakujące, nie każdy właściciel samochodu z systemem uruchamiania silnika przyciskiem wie, że w pilocie znajduje się kluczyk mechaniczny. Jest potrzebny do odblokowania drzwi kierowcy, gdy akumulator samochodu jest rozładowany (lub pilot jest uszkodzony).
Zwykle klucz jest usuwany po naciśnięciu przycisku na pilocie. Trudności mogą pojawić się tylko przy poszukiwaniu rdzenia zamku (w wielu nowoczesnych samochodach są one starannie ukryte). Niektóre pojazdy mają gniazdo na klucz w klamce drzwi; na innych jest ukryty za klamką. Pociągnij go do siebie, a go znajdziesz. W niektórych modelach, aby dostać się do wkładki zamka, należy zdjąć plastikowe wykończenie klamki drzwi.
6. Personalizacja
Niektóre nowoczesne kluczyki z pilotem są w stanie automatycznie ustawić parametry klimatyzacji, dostosować wysokość i położenie siedzeń, lusterek itp.
Dla nastolatków i początkujących kierowców za pomocą pilota (system MyKey itp.) możesz ustawić pewne ograniczenia – na przykład maksymalną prędkość. Lub zablokować możliwość wyłączenia funkcji wspomagających kierowcę.
Odwrotna strona «sekretnych» efektów
Niezależnie od tego, czy planujesz korzystać ze wszystkich funkcji swoich pilotów, czy nie, musisz o nich wiedzieć przynajmniej po to, aby uniknąć przypadkowego naciśnięcia, które pociąga za sobą wiele problemów.
Bez wątpienia: fajne jest otwieranie okien i szyberdachu za naciśnięciem jednego przycisku. Ale tylko w gorącym sezonie: jeśli zdarzy się to podczas ulewnego deszczu lub śnieżycy, na pewno nie będziesz szczęśliwy.
Tymczasem może to się zdarzyć, jeśli pilot zostanie przypadkowo aktywowany na dnie torebki lub w kieszeni spodni.
Redaktor CR Auto sam tego doświadczył, gdy pewnego ranka podszedł do samochodu testowego Hondy Accord i zobaczył, że wszystkie szyby są opuszczone, a szyberdach szeroko otwarty. Na szczęście z auta nic nie ukradziono, a pogoda nie zawiodła.
Wezwany do odpowiedzialności rzecznik Hondy Chris Naughton stwierdził, że taka «niezamierzona aktywacja jest bardzo rzadka. Samochód może zostać wyzwolony przypadkowo podczas korzystania z funkcji takich jak zdalny start lub aktywacja alarmu».
Podobne nieszczęście spotkało innego testera CR: kiedy wrócił do testowanego BMW X5 2019, stwierdził, że silnik pracuje, chociaż samochód był zamknięty. Prawdopodobnie nieświadomie trzykrotnie szybko wcisnął przycisk z symbolem blokingu na pilocie (sekwencja ta uruchamia system zdalnego uruchamiania BMW). Dobrze, że samochód stał na ulicy – gdyby silnik ożył w zamkniętym garażu, mogłoby to doprowadzić do powstania tlenku węgla i nieprzewidywalnych konsekwencji.
Jednak producenci BMW twierdzą, że nic złego by się nie stało: system zdalnego uruchamiania X5 jest zaprojektowany w taki sposób, że silnik automatycznie wyłącza się po 15 minutach «jałowej» pracy.
– Najlepszym sposobem sterowania systemem zdalnego uruchamiania jest program smartfona BMW ConnectedDrive, — wyjaśnił Oleg Satanovsky, przedstawiciel BMW ds. produktów i technologii.
Faktem jest, że X5 nie ma osobnego przycisku na pilocie do aktywacji systemu zdalnego uruchamiania. Po prostu dlatego, że na «mini-pilocie» nie było dla niego miejsca.
Nie ma granic doskonałości
Według ekspertów CR producenci samochodów powinni zwracać większą uwagę na informowanie kierowców o możliwościach pilotów. To samo BMW mogłoby zaznaczyć na przycisku blokady, że ma dodatkową funkcję.
Nie zaszkodzi też umieścić wyraźniejsze oznaczenia na kluczykach z pilotami, tak aby w ciemności można było rozróżnić oznaczenia «otwórz-zamknij».
Badacze CR odkryli, że nowe modele Kia i Volvo są wyposażone w takie «ślepe» piloty – przyciski na nich są małe, a ponadto znajdują się z boku urządzenia.
Volvo uzasadnia: «Celowo rozmieściliśmy przyciski w taki sposób, aby ograniczyć możliwość niezamierzonej aktywacji, na przykład gdy pilot znajduje się w kieszeni lub torebce». Drugim powodem jest czynnik estetyczny. Według szwedzkich producentów obecny projekt nadaje pilotowi prosty, «czysty» kształt.
Można zrozumieć producentów: starają się zmieścić wiele funkcji w małym urządzeniu, ale nie da się upchnąć wystarczającej liczby elementów sterujących i znaków na ograniczonej przestrzeni.
Z tego powodu producenci samochodów zachęcają kierowców, aby nie byli leniwi i studiowali «materiał».
Dostosuj ustawienia, wyklucz wypadki
I tutaj mają rację: przed podniesieniem jakiegokolwiek złożonego urządzenia należy przeczytać jego instrukcje.
Przy zakupie nowego (dla siebie) samochodu obowiązuje ta sama zasada. Zwróć szczególną uwagę na sekcje instrukcji obsługi dotyczące pilota. Dostosuj ustawienia tego urządzenia, aby zablokować wszystkie funkcje, których nie chcesz przypadkowo włączyć.
Zostaw wniosek o wybór super komfortowego samochodu!